ÉRTÉKELÉSI KÖRNYEZET AZ ISKOLAI INTERKULTURÁLIS MENTORÁLÁSI GYAKORLATOK TÁMOGATÁSÁHOZ (E-EVALINTO)

Rövid összefoglaló

A korai iskolaelhagyás (ESL) kezelése fontos lépés a fiatalok lehetőségeinek javítása és az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés támogatása felé, mint azt az EU 2020 stratégiában megfogalmazott prioritások mutatják. Az EU 2020 egyik, oktatással kapcsolatos célja valójában éppen az, hogy a korai iskolaelhagyás aránya 10% alá csökkenjen. A korai iskolaelhagyáshoz vezető tényezők egyike a prevenciós és korai intervenciós stratégiák hiánya intézményi szinten. Ezen a téren hatékony módszereket és támogatást kell kifejleszteni különösen a migrációs háttérrel rendelkező fiatalok számára, akik a lemorzsolódás szempontjából a leginkább veszélyeztetett diákok egyik csoportját jelentik.

Az E-EVALINTO nevű Erasmus+ projekt célja ezért az volt, hogy prevenciós és korai intervenciós stratégiát biztosítson, valamint, hogy csökkenjen a migráns és nem migráns diákok közötti szakadék az iskolában.

A stratégiai partnerségi projekt az iskolai oktatásért, az Erasmus+ Program finanszírozásával, és Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Lengyelország és Írország nemzetközi együttműködésével zajlott. A projekt 2018 végén fejeződött be.

Az E-EVALINTO kettős célt szolgál. Egyrészről arra irányul, hogy ösztönözze a diákokat arra, hogy egymást támogassák, és ezzel csökkentse a korai iskolaelhagyást a migráns diákok populációjában (a középiskolában),illetve elismerje az interkulturalitás önmagában vett értékét, mint az aktív és felelős európai állampolgári nevelés részét. Az E-EVALINTO célja másrészről az, hogy IKT keretet dolgozzon ki az interkulturális közegben zajló tevékenységek értékeléséhez, irányításához és fejlesztéséhez, különös figyelemmel a döntéshozatali folyamatokra.

A jó gyakorlat környezete (kontextus)

A partnerség hat szervezetből áll, ezek közül négy felsőoktatási intézmény, egy nem kormányzati szervezet és egy kutatási, fejlesztési és oktatási központ: a Salamancai Egyetem (ES); a Cádizi Egyetem (ES); a Społeczna Akademia Nauk (PL); a Dublin City University (IE); az Oxfam Italia (IT) és a Cardet (CY).

A konzorcium olyan intézményekből áll, amelyek korában sikeresen működtek az interkulturális területen, és a kutatással, szakmódszertannal, IKT-vel és innovációval, illetve a tanárok és gyakorló szakemberek képzésével kapcsolatos kompetenciák és tapasztalatok terén hasonlóan eredményesek.

Az E-EVALINTO csapatot ebben a feladatban 5 kísérleti iskola támogatja a partnerországokban; ezek minden esetben középiskolák, ahol eltérő arányban tanulnak migráns diákok, és változó mértékű a különbség a migráns és a nem bevándorló hátterű diákok között.

A projekt végrehajtásának utolsó szakaszában, a valorizációs intézkedések részeként a kísérleti iskolák csoportjához várhatóan több iskola is csatlakozik majd, különböző európai országokból.

A változtatásokra való igény háttere, bevont célcsoportok

A korai iskolaelhagyás a társadalmi-gazdasági növekedés egyik gátja az európai országokban. A fő következménye a munkanélküliség és a szegénység, de idetartozik a társadalmi kirekesztés, a rossz egészségi állapot, sőt a bűncselekményekben való súlyos érintettség is.

A korai iskolaelhagyáshoz vezető tényezők egyike a prevenciós és korai intervenciós stratégiák hiánya intézményi szinten, ami összekapcsolódik azzal az igénnyel, hogy a társadalmi kirekesztéstől fenyegetett diákok számára hatékony módszereket és támogatást dolgozzanak ki.

Az iskolák interkulturális profiljának kialakítására irányuló felmérés során az európai partneriskoláktól kapott információk alapján a következő főbb területeken lenne szükségük fokozottabb támogatásra a migráns diákoknak: Személyes jóllét / szociális készségek; nyelvi / kommunikációs készségek; az én kultúrám, a te kultúrád; tanulási készségek; érdeklődés és hobbi.

Az együttműködő középiskolákból összesen 9 iskolavezető, 27 tanár, 51 szülő és 113 diák vett részt a felmérésben, hogy elmondhassa személyes meglátásait az iskolai közösségükkel és a migráns tanulók befogadásával kapcsolatos hatásról, a nehézségekről, a tanítási stratégiákról és a forrásokról.

A kísérleti szakaszban mindegyik iskolában kis csoportokba szervezik az egymást támogató diákokat. A támogatást nyújtó diákok a középiskola utolsó évfolyamaira beiratkozott (15–18 éves),migráns hátterű (személyes vagy családi háttér; bevándorló, második generációs és/vagy nem bevándorló hátterű) diákok lesznek, vagy olyan külföldi vagy belföldi diákok, akiket a társaik megbecsülnek, és akik pozitív tanulmányi és szociális háttérrel rendelkeznek. A támogatásban részesülő diákok olyan migráns hátterű, fiatalabb diákok közül fognak kikerülni, akik az osztályba való beilleszkedéshez segítségre szorulnak.

Megtett intézkedések, általuk elindított folyamatok

Az előkészületi szakaszban az E-EVALINTO partnerek a következőket dolgozták ki:

E-EVALINTO keret: az elméleti és módszertani keret a társak támogatásához és az iskola helyzetének értékeléséhez az interkulturalitás tekintetében, a veszélyeztetett és a potenciális támogatóként/mentorként közreműködő diákok megkeresésével. https://evalinto.eu/2017/09/05/identify-the-intercultural-profile-of-your-school/

E-EVALINTO környezet: egy oktatási portál, amelyen az iskolák és a tanárok minden eszközt és tevékenységet megtalálnak ahhoz, hogy az interkulturális mentorálási programot be tudják vezetni a diákjaiknál.

https://moodleevalinto.grial.eu/

E-EVALINTO képzési programterv: hogy a tanárok hozzájussanak a sokszínűség kezeléséhez szükséges eszközökhöz, és ezeket alkalmazni is tudják az iskolában, hogy a veszélyeztetett diákokkal hatékonyan dolgozhassanak.

Tanárképzési anyagok: http://guiasdidacticas.grial.eu/evalintocourseweb/

Az interkulturális mentorálási program iskolai bevezetése nagyjából egy tanévet vesz igénybe, és a következő fázisokból áll:

  • Tanárképzés

Az E-EVALINTO projekt keretében kidolgozott és vegyes módozattal vagy önálló tanulással is teljesíthető kurzus célja, hogy a tanárokat felkészítse az interkulturális mentorálás támogatására, hogy az iskola többek között ezzel lépjen fel a migráns hátterű fiatal diákok korai iskolaelhagyása ellen. A kurzus az egymást támogató diákok felügyeletéhez és hatásértékeléséhez szükséges eszközökkel is ellátja őket az interkulturális értékek támogatása és a migránsok tanulási készségeinek és beilleszkedésének javítása érdekében.

  • A tevékenységek végrehajtása

A kiválasztott egymást támogató diákok személyesen vesznek részt tevékenységekben, amihez a feladatok teljesítése és az online platformon keresztül történő értékelése társul. A tevékenységek alapvetően tanórák, amelyek az iskolák által az interkulturális profiljuk megalkotásakor megjelölt területek szerint, tematikusan épülnek fel. A tevékenységek során az iskolában már használatban lévő módszereket alkalmazzák: ilyen például a szerepjáték, a projektmunka, a prezentáció vagy a vitafórum.

  • A hatás értékelése

A tanárok és a diákok minden tevékenység után rövid értékeléseket készítenek a tevékenység tapasztalatairól az E-EVALINTO online platformon, a tanulási eredmények kezelésére és értékelésére szolgáló EVALCOMIX eszköz segítségével. Az értékelések háromféleképpen történnek: önértékelés, társértékelés és tanári értékelés.

https://moodleevalinto.grial.eu/

A tanárképzésre egyrészt a társmentorálás és a tanulásértékelés elméleti és módszertani alapjának elsajátítása, másrészt az online környezet kezelése miatt van szükség.

A módszertan alapszintű átvétele egy tanévet vehet igénybe, és korlátozott számú tanár és diák bevonásával végezhető. Remélhetőleg, ha az iskola elkötelezett a hosszú távú befektetés mellett, a mentorálási folyamatok keretében szerzett tapasztalatok alapján szélesebb körből lehet összegyűjteni az eredményeket, hogy értékeljék ezek hatását, és megvizsgálják, milyen mértékben relevánsak ezek az eredmények az iskolai közegben a migránsok tanulmányi eredményeinek javítása, illetve a beilleszkedés és a kölcsönös megértés szempontjából.

 

Legfontosabb változások

A program még mindig a kísérleti szakasznál tart, az eredmények értékelése 2018 őszére várható. A tanárképzési kurzust a kísérleti iskolákban komoly érdeklődéssel fogadták, és a tanárok remélhetőleg tovább tudják majd adni a diákoknak ezt a kedvező fogadtatást.

2018 tavaszától a kísérleti projekt második fázisában a tanárok lehetőséget kaptak az önálló tananyagokba való betekintésre.

Tanulságok

Az ilyenfajta kezdeményezésben a leghatékonyabb módszer a tanárok, szülők és diákok közötti szoros együttműködés kialakítása, hogy a megfelelő módon és gyorsan lehessen kezelni a problémát.

A fő célnak egy iskolai tanácsadási terv létrehozását és végrehajtását kell tekinteni, amelyet folyamatosan beépítenek a programba.

Szükséges erőforrások

Szükség van az E-EVALINTO portál és a forrásai (adattár, szociális környezet diagnosztikai és értékelési eszközök) használatára felkészítő intenzív képzésre. A befektetés főként az iskola humán erőforrásain és a tanárok és diákok részéről a tevékenységeik megszervezésére fordított időn alapul.

Egyéb információ

A folyamatban való részvétel egyszerre jelent oktatási és motivációs tapasztalatot a diákoknak. Lehetőségük nyílik arra, hogy a társaikkal való együttműködés révén fejlesszék a személyes és tudományos készségeiket, a részvételüket elismerő bizonyítvány megszerzésének lehetőségével.

Olvassa el a teljes leírástTeljes leírás bezárása

Célcsoport:

Tanár

Ország:

Spanyolország

Szerző:

Valentina Zangrando

Intézménynév:

GRIAL Research Group University of Salamanca

Intézmény weboldala:

https://grial.usal.es/home

A korai iskolaelhagyás európai információs portálja a lehető legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében sütiket használ. Amennyiben tovább használja az oldalt, elfogadja az sütik használatát. Kérjük, további információkért olvassa el az Adatvédelmi nyilatkozatunkat.